Prażone pestki solone lub z cukrem

Ziarno słonecznikowe, choć wydaje się niepozorne ma w sobie wielką moc. Moc ta tkwi w składnikach odżywczych i witaminach jakie posiada. Choć zazwyczaj unikamy oleistych nasion ze względu na ich wysoką kaloryczność, warto przyjrzeć się im bliżej z uwagi na ich dobroczynne działanie. Ziarna słonecznika jadalnego to duża dawka magnezu, witaminy B, zawiera również cynk, potas i w mniejszej ilości żelazo. Dlatego niewątpliwie powinno znaleźć się na półce kuchennej. Stosować je można jako dodatek do przekąsek jak jogurt, do wypieku chleba, bułek a nawet ciast. To jest jego ogromną zaletą, że można je wszechstronnie zastosować.

Bardzo często podaje się je w formie prażonej. Taka obróbka termiczna wydobywa z ziaren słonecznikowych aromat, nadaje im złocisty kolor i sprawia, że są jeszcze bardziej chrupiące. Trudno się im oprzeć, zwłaszcza, że zapach jaki się unosi podczas prażenia jest naprawdę bardzo kuszący. Uprażyć ziarna słonecznika można w prosty sposób. Wystarczy do tego patelnia z odrobiną oliwy lub oleju. Ziarna prażymy na rozgrzanej patelni aż będą miały złoty kolor. To samo można zrobić nie używając oleju, ale na mniejszym ogniu i wolniej by nie spowodować przypalenia nasion. Prażone nasiona słonecznika kupimy także w postaci gotowej.

Prażenie odbywa się bez udziału tłuszczu a nawet soli. Kupimy je w wersji słonej jak i niesolonej. Są one chrupkie a jeśli były prażone z dodatkiem przypraw także lekko pikantne. Nawet po takiej obróbce termicznej uprażony słonecznik dalej jest dobrym źródłem witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do prażenia w domu używamy oczywiście łuskanego słonecznikowego ziarna, dostępnego w prawie każdym sklepie spożywczym.

Można to robić na patelni lub w mikrofalówce z funkcją crisp, która szybko i ciekawie poddaje prażeniu ziarna nie tylko słonecznika. W takiej postaci dodawać je można także do deserów jeśli uprażymy nasiona z odrobiną cukru lub też do sałatki z dodatkiem słonecznika także nieprażonego. Słonecznik uprażony z solą zawiera sporą dawkę kalorii. W 100g jest ich prawie 630. Najlepiej spożywać go w niewielkich porcjach, ale regularnie niż w dużych raz na jakiś czas by był on zdrowym dodatkiem urozmaicającym codzienne potrawy.